گروه دزفول - dezful group - شهر دزفول - عكس دزفول خبر دزفول

گروه دزفول - dezful group - شهر دزفول - عكس دزفول خبر دزفول
 
شهروندي يا شهرنشيني؟
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۸/٢٦  

شهروندي يا شهرنشيني؟

دزفول،شهري با چهارصدهزارنفر جمعيت،با مساحت 7884 كيلو متر مربع،با خيابانهاي شلوغ وپراز ماشين، باباغهاي سبز و پر از درخت،با ده هزاردانشجو،اينك داعيه استان شدن دارد.
در پس اين چهره،سهم اين چهارصدهزارنفر از اين شهر چيست؟بيمارستانهاي معدودوبدون تجهيزات، آزمايشگاههاي پزشكي ناتوان از آزمايشهاي ساده و معمول،مدرسه هاي قديمي و بدون امكانات آموزشي،فرودگاهي با پروازهاي نيم بند و هواپيماهاي بدون مسافر،خيابانهاي ناهموار و پر از دست انداز،عدم وجود كارخانه هايي براي چرخاندن چرخ صنعت شهر،عدم ايجاد فرصت شغلي براي جوانان مستعد و تحصيل كرده اش، بدون روزنامه و هفته نامه،بدون خانه هنرمندان،....
سهم ما از اين همه هيچ چيست؟ما كجاي اين شهر نمونه ايستاده ايم؟نسبت ما و ابن شهر،نسبت شهر وشهروندي است يا شهر و شهرنشيني؟متأسفانه ما شهرنشيناني هستيم كه در مسير بزرگ شدن شهر ديرينه دزفول و گسترشش ، به عادت شهرنشيني اوليه پدرانمان خو كرده ايم و تا شهروند شدن، آن هم شهروندي نمونه،راهي بس دراز داريم.
اين همه عقب ماندگي نه از مظاهرتمدن ،كه از ساده ترين مطالبات شهروندي،براي دزفول با سابقه پنج هزار ساله شهرنشيني براي چيست؟عدم دلسوزي مسؤولان يا بي اعتنايي ما؟عقب نشستن ما در برابر كوچكترين حقوقمان و دم بر نياوردن و سكوت؟كوتاهي ما در به جا آوردن وظايف شهرونديمان؟
شهروندي،مطالباتي دارد و در مقابل آن وظايفي.ما وقتي از شهرنشيني مان به مقام شهروندي ارتقا مي يابيم كه باور كنيم خواستن،حق مسلم ماست،دلمان براي فقر فرهنگي مان بسوزد،به اين همه هيچ قانع نباشيم.ما نمونه آن مثل دزفولي هستيم كه:"او كه مي خواهد،هنوز نخواسته".پس بياييد كه بخواهيم دزفولي آبادوبزرگ وسبز داشته باشيم. 
تا خودمون نخواهيم چيزی عوض نمی شه !
ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۸/٢۳  

یه جایی حرف با ارزشی زده شده  و من دوست دارم دوباره نقل کنم . می گن تا ملتی خودش نخواهد تغییر کند , اوضاعش عوض نمی شه . همچیت چیزی توی قرآن هم اومده . حالا جریان شهرمون دزفول شده .
دزفولی ها الان سه دسته شده ؛ دسته اول بي خيال دزفول شدن و به شهرهاي ديگه رفتن و بعضي هاشون اصالت دزفولي خودشون رو انکار مي کنن , دسته دوم بی تفاوت و بی خیال از همه جا زندگی خودشون رو در دزفول دارن و سرنوشت شهر هم اصلا براشون مهم نیست که متاسفانه تعداد این جور آمها روز به روز زیادتر می شه . امیدوارم که ما جز این دو دسته نباشیم . دسته سومی هم هست مه با وجودی که دلسوز شهر دزفول هستن اما دستشون به جایی بند نیست و در اقلیت و پراکنده هستن !
یک گروه دیگری هم در شهر سکونت دارن که ترجیح می دهم راجب به اونها هیچ حرفی نزنم چون هر چی که می کشیم ازپا قدم شوم اینهاست .
به هر حال , گروه دزفول تشکیل شده تا شروعی باشه برای اینکه این وضع اسفناک رو در سطح این شهر تغییر بده . همه ما منتظریم تا دیگری بیاد و کاری بکنه , اما چرا خودمون شروع کننده کاری نباشیم و اگر دیدیم جایی دست به کار شدن , به جای ایراد گرفتن, بریم و دستشون رو به گرمی بفشاریم .
به هر حال گروه دزفول میعادگاه هر سه دسته هست تا نگذاره که به دست اون گروه بیفته . پس توی ای آنکه دستت می رسد کاری بکن پیش از آنکه از تو بر نیاید هیچ کار !
شما در حال حاضر به چند شکل می تونید همکاری کنید :
اولین همکاری که از همه مهمتره این هست که دوستان , آشنایان , اعضای خانواده و هر کسی که دو ویژگی 1- دزفولی بودن و 2- اتصال به اینترنت رو داشته باشه رو به گروه دزفول دعوت کنید تا عضو بشه . در عضویت , سن , جنسیت , شغل , تحصیلات و غیره ملاک نیست بلکه فقط همون دو موردی که عرض شد .
در مراحل بعد می تونید در وبلاگ و سایت خودتون به گروه دزفول لینک بدید و وبلاگش رو به دوستان دزفولی دیگه معرفی کنید . همچنین خودتون برای وبلاگش مانند سایر دوستان مطلب بنویسید و به آدرس : dezfoulgroup@yahoo.com   میل بزنید تا در وبلاگ قرار بکیره .
اگر شما اطلاعیه  و یا آگهی , داشتان , تبریک , خبر جالب و هر چیز بدرد بخوری دارید رو هم می تونید برای همشهری ها در گروه دزفول بفرستید . به آدرس : dezfoul@yahoogroup.com  بزودی قالب هایی که یکی از دوستان در گروه زحمت آماده کردنشون رو کشیده هم در دسترس همه قرار می گیره .
به امید فردایی بهتر و آبادتر برای شهر خوبمون دزفول
در ضمن برای حمایت از گروه دزفول حتما در قسمت نظرات وبلاگ نظر بدید. 
وجه تسميه شهر دزفول
ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۸/۱۱  

 

وجه تسميه شهر دزفول 
پل خود كشي
ساعت ٢:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۸/٦  

پل خود كشی

چندي پيش دختري باسقوط ازپل جديد دزفول خودكشي كرد.
خبري كوتاه كه به آساني ميان اخبار گم شد.با اين مضمون كه هويت و انگيزه ان دختر مشخص نشد!اگر پارامتر زمان رااز خبر حذف كنيم،خبري تكراري خواهدبود كه پيشترها هم شنيده بوديم.
آيا تا به حال انديشيده ايم كه اينها چه كساني هستند؟از كجا مي آيند كه پل آخرين گريز و امواج آب آخرين پناه و مأوايشان است؟چرا كسي آنان را نمي شناسد؟به آدماني بي چهره مي مانند، بي نام،كه از ارتفاع نااميديشان چنين بي محابا به آب ميزنند.از چه ميگريزند كه چنين بي پناه، چنين انتخابي را بر خود روا مي دارند؟در آخرين لحظات به چه مي ا نديشيدند؟در آن نقطه اوج......
پل،تنها انتخاب اين بي چهرگان نيست!هستند كساني كه از پل زندگيشان چنين سقوط مي كنند.پريدن از پل،خودسوزي،خوردن قرص و .... همه راه حلهايي براي پايان دادن به يك زندگي!
چرا؟اگر كسي هم پرسيد،بي پاسخ ماند.خودكشي پديده اي است كه در عصر حاضر اكثر جوامع با آن روبرو هستند.پديده اي كه اگر ريشه يابي نشود، جامعه را به سوي بحران مي برد.
اگر مسأله طرح شود،اگر مسأله بي اما و اگر طرح شود،اگر آماري از خودكشي هاي امسال و سال گذشته باشد،اگرجستجو وپژوهشي براي يافتن زمينه علل آن باشد،اگر از كنار اين خبر ساده نگذريم،شايد.....