گروه دزفول - dezful group - شهر دزفول - عكس دزفول خبر دزفول

گروه دزفول - dezful group - شهر دزفول - عكس دزفول خبر دزفول
 
داشگاه جندی شاپور دزفول - تاسیس بزرگ ترین کتابخانه دنیای باستان
ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٢٥  

تاسیس بزرگ ترین کتابخانه دنیای باستان (21 خرداد)

 گندی شاپور (  دزفول خوزستان)یازدهم ژوئن سال 250 میلادی کتابخانه گندی شاپور (جندی شاپور در خوزستان) که بزرگ ترین کتابخانه دنیای باستان به شمار آورده شده است آغاز به کار کرد. دانشگاهی که در همین محل و به همین نام دایر شده بود نیز بزرگ ترین مرکز آموزش و پژوهش پزشکی، فلسفه (حکمت) و ادبیات دنیای قدیم خوانده شده است. در این دانشگاه استادان ایرانی، هندی، یونانی و رومی تدریس می کردند.
باید دانست که نخستین کتابخانه جهان مرکب از آجرک نبشته (تابلت) در سال 630 پیش از میلاد توسط آشور بانیپال در شهر نینوا (بین النهرین) تاسیس شده بود. دانشگاه جندی شاپور بود که عددنویسی هندی (سانسکریت) را به دلیل آسان بودن به کارگیری، متداول کرد که بعداً ایرانیان آن را در جهان اسلام رایج ساختند و به تدریج به اروپا منتقل کردند و جای عددنویسی لاتین را گرفت و چون اروپاییان آن را از اعراب مستقر در اسپانیا فرا گرفته بودند به نام «عربیک نومرال» بین المللی شده و همین است که امروز در سراسر جهان متداول است و از چپ به راست نوشته می شود.
در غرب به مرور زمان شکل اعداد اندکی فرق کرده است. برزویه دانشمند پزشکی عهد ساسانیان از دانش آموختگان دانشگاه گندی شاپور بود و در همانجا تدریس می کرد. گفته اند که در آن دانشگاه در آن زمان حتی عمل پیوند اعضای بدن (دست، پا و انگشتان) انجام می گرفت.
باید بدانیم که ابتکار روش مدیریت علمی، پستخانه، نظم و نسق کشاورزی و انتقال بین المللی نهال و بذر، اصلاح نژاد دام ها و حیوانات اهلی، برخی روش های هنری و معماری، رده بندی در ارتش و سلسله مراتب نظامی، اقتصاد علمی و... از ایرانیان بوده است. شهر جندی شاپور سال 642 میلادی در جریان حمله اعراب به ایران به دست ابوموسی اشعری افتاد. 
مراسم شام غریبان حضرت زهرا (س) در دزفول
ساعت ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱٦  

مراسم شام غریبان حضرت زهرا (س) در دزفول 
فرمانداری ویژه و هزار مکافات !
ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٩  

وقتی دزفول فرمانداری ویژه شد همه به یکی ، و یکی به همه و نیز دیگران برای خود پرده زدند و تبریک گفتند ، جدای از اینکه این امر مصوبه دولت بود، ولی بعضی ها همیشه عادت به سپاسگذاری دارند. حال با توجه به گذشت حدود یک سال از این عنوان به شهرستان دزفول از مسئولان باید سئوال شود که اطلاق این واژه برای این شهر و دیار تاکنون چه فایده ای به دنبال داشته و اداراتی که اجازه مدیرکلی و جداشدن از استان را برای پیگیری امور دارند در رفع معضلات و مشکلات این شهر شهید پرور چه اقداماتی اتخاذ کرده اند؟!
تحریریه این نشریه به دنبال این معما می باشد که آیا ما به واژه ها نیاز داریم یا عملکردها و با توجه به شاخص های وخیمی که از نظر بیکاری ، بهداشت ، کشاورزی و ... در این شهر شهید پرور به وفور دیده می شود، مدیران و فرمانداری این شهر با این واژه چه خواهند کرد؟!
و یک سئوال کلی تر؛ پیگیری این امر به عهده چه کسی می باشد؟ وآیا ضعف در پیگیری مصوبات دولت را نمی رساند؟
(لطفاً این امر را پرده نویسان پیگیری و بر پرده های بعدی خود بنویسند.)

برگرفته از نشریه پیام مهر 
اولین نشریه الکترونیکی دزفول راه اندازی شد
ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٩  

نشریه الکترونیکی دزفول به همت اعضای انجمن دوستدارن میراث فرهنگی شهرستان دزفول راه اندازی شد . این نشریه از بخش های متنوعی همچون  معرفی دیدنی های دزفول ، گزارش های تصویری ، خبرهای دزفول ، تاریخ ، آداب و رسوم ، ادبیات دزفول ، معرفی شخصیت ، غذاهای دزفول و بسیاری بخش های متنوع تشکیل شده است و هر دو هفته یکبار منتشر شده است . اولین شماره از نشریه الکترونیکی  دزفول منتشر شده است.
آدرس این نشریه الکترونیک www.Dezfulcity.org می باشد .