گروه دزفول - dezful group - شهر دزفول - عكس دزفول خبر دزفول

گروه دزفول - dezful group - شهر دزفول - عكس دزفول خبر دزفول
 
دزفول شهر معماری سنتی و شهر آجر
ساعت ۸:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱٢/۱٦  

شهر دزفول یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین شهر آجری ایران است که از این نظر مورد توجه بسیاری از کارشناسان قرار گرفته است.

در فضاهای معنوی شهر دزفول مثل مساجد، مقبره، مدرسه علاوه برآجر از کاشی نیز استفاده شده که در مورد منازل مسکونی کاشی کاری وجود ندارد و در معماری ایرانیان مذهب نقش اساسی داراست .

"غلامرضا نعیما" کارشناس ارشد معماری گفت : دزفول یکی از زیباترین شهرهای دنیاست.این شهر دارای یک هنر شهودی و عرفانی که نشان‌دهنده انقلابی در معماری است.


وی ادامه داد: خوزستان بیش از ‪ ۱۰۰‬سال است که مشکلات خاص خود آن هم به دلیل ذخایر نفت ،گاز و ... داراست . این استان که تمدن ایرانیان در آنجا قراردارد ، همیشه مورد هجوم بیگانگان قرار گرفته است.

نعیما با اشاره به این مطلب که در شهر دزفول آجر را می‌پختند و آن را لعاب می‌دادند، ادامه داد: البته ایلامی‌ها پختن آجر را از بابل‌ها یاد گرفتند و از این طریق ساختن گنبد و طاق به دنیا عرضه کردند.

وی افزود : کلمه دزفول از کلمه دژپل (دو کلمه دژ و پل )گرفته شده که در واقع پل همان پل است و دژ را به این دلیل می‌گفتند که در دو سر پل دژبان‌هایی وجود داشت که اسیران را در آنجا نگه داری می‌کردند ،بعد از گذشت زمان به دلیل اینکه در زبان عربی کلمه (ژ - پ) وجود نداشت به کلمه دزفول تغییر یافت.

نعیما گفت: خانه‌ها در شهر دزفول معمولا در ابتدای رودخانه‌ها ساخته می شد و چون آفتاب در این خطه زیاد بود مردم خانه هایشان را پشت به خورشید می‌ساختند و این باعث کوچک شدن سطح خانه‌ها و افزایش ارتفاع خانه‌ها می شد.

وی با بیان این مطلب که آجرهای خانه‌ها در دزفول با همان ضخامت دارای نقش کالبدی و تزئینی است،ادامه داد: محله قلعه یکی از قدیمی‌ترین محله‌های دزفول است که در آنجا خانه‌ها به صورت پلکانی ساخته شده و حجم خانه‌ها در هم تنیده شده است و کوچه‌ها با شیب خاصی به سمت رودخانه می‌روند .

این کارشناس معماری با اشاره با این مطلب که خانه‌های شهر دزفول تحت تاثیر معماری ساسانی بوده است،ادامه داد:در شهر دزفول در فضاهای معنویشان مثل مساجد، مقبره، مدرسه علاوه بر آجر از کاشی نیز استفاده شده که در مورد منازل مسکونی کاشی کاری وجود ندارد و در معماری ایرانیان مذهب نقش اساسی داراست .

بر این اساس توجه به بافت تاریخی این شهر و تلاش برای حفظ و نگهداری میراث موجود در دزفول از وظایف مهم و خطیر میراث فرهنگی کشور و به خصوص نهادهای صنعتی و غیر صنعتی این شهر است